Do czego stosowane jest szczeliwo termoizolacyjne?

Kategoria: Blog

uszczelnianie pieca

Szczeliwo to materiał, który charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami do uszczelniania. Musi być wytrzymały, odporny na uszkodzenia oraz działanie różnych substancji chemicznych, a także zmiennych warunków atmosferycznych. Jego zadaniem jest jak najdokładniejsze zabezpieczenie różnych miejsc przed utratą energii cieplnej. Do wykonywania tego typu izolacji bardzo często używa się szczeliwa termoizolacyjne, które mają doskonałe właściwości i są bardzo trwałe.

Rodzaje szczeliw termoizolacyjnych:


Szczeliwo bawełniane – jest to jeden z podstawowych typów szczeliwa termoizolacyjnego. Jego zaletą jest niska cena i prosta budowa. Jest miękkie i elastyczne, dzięki czemu rewelacyjnie dopasowuje się do uszczelnianych powierzchni i jest niezwykle efektywne. Włókna szczeliwa bawełnianego są stosunkowo luźne, więc może znaleźć się między nimi optymalna ilość powietrza, zapewniająca wysoki poziom izolacyjności cieplnej. Tego rodzaju szczeliwo jest stosowane do wykonywania uszczelnień części nieznajdujących się w ruchu (tzw. uszczelnienie spoczynkowe).


Szczeliwo ceramiczne – jest zrobione z przędzy glinokrzemianowej. W jej składzie znajduje się około 18% włókien pochodzenia organicznego, które szybko się wypalają, nie wpływając negatywnie na właściwości uszczelniające produktu. Niezwykle odporne na działanie wielu czynników, między innymi wysokiej temperatury, ognia, kwasów czy pary wodnej, nadaje się do uszczelniania różnego rodzaju maszyn przemysłowych. Tego typu szczeliwa mogą być wykorzystywane do wykonywania termoizolacji pieców, klap, otworów dylatacyjnych, włazów czy kokili odlewniczych. 


Szczeliwo szklane – jest to szczeliwo do zadań specjalnych wykonane z włókien szklanych szkła typu E, które zostały poddane specjalnym procesom, aby poprawić ich właściwości izolacyjne i nadać im więcej sprężystości. Charakteryzuje się wysoką odpornością chemiczną, termiczną i niezwykłą elastycznością. Doskonale sprawdza się w roli przemysłowego szczeliwa spoczynkowego. Najczęściej używa się go do uszczelniania komór i pieców.

szczelinex