Filc techniczny a filc dekoracyjny – główne różnice

Kategoria: Blog

Filc techniczny

Filc to tworzywo znajdujące powszechne zastosowanie w bardzo wielu branżach. Cechuje się nie tylko specyficznym wyglądem, ale również wyjątkowymi właściwościami fizycznymi i wytrzymałościowymi. Jest to surowiec uzyskiwany w większości ze składników naturalnych. Wykazuje wyjątkowe właściwości polerskie i ścierne, a jednocześnie jest bardzo dobrym izolatorem.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim filc szary, który wykorzystywany jest do produkcji izolacji dźwiękowych, a także często wykorzystywanych uszczelek. Innym rodzajem filcu technicznego jest filc biały, który znajduje zastosowanie w przemyśle budowlanym, a także jako podbicie butów. Filc techniczny nie wykazuje przy tym walorów estetycznych, gdyż nie takie jest jego przeznaczenie i w większości przypadków nie ma to większego znaczenia.

Najważniejsze właściwości filcu technicznego

Filc techniczny wyróżnia się znacznie większą grubością niż filc dekoracyjny. Różnica zazwyczaj wynosi nawet do kilku centymetrów. Jest on również bardziej wytrzymały na rozciąganie. Cechuje się mocną strukturą, dużą porowatością i dobrymi właściwościami hydrofilnymi, dlatego świetnie nadaje się do produkcji uszczelek. Filc techniczny wykazuje również dobre właściwości izolacyjne na ciepło i dźwięki i nie podlega wibracjom, z tego też powodu może być wykorzystany do pakowania, a także jako osłona przeciwdźwiękowa.

Czym jest filc dekoracyjny i co go odróżnia od technicznego?

Filc bywa również wykorzystywany do celów dekoracyjnych i artystycznych. Mowa tutaj o nieco innej odmianie filcu. Filc dekoracyjny ma zwartą strukturę podobnie jak techniczny, ale jest od nieco znacznie cieńszy, a jednocześnie wyróżnia się mniejszą wytrzymałością. Jednak w celach dekoracyjnych wytrzymałość nie jest aż tak istotna. W przypadku filcu dekoracyjnego barwione włókna są ze sobą filcowane w kilkumilimetrowe warstwy. Z dekoracyjnego filcu tworzone są różnorodne ozdoby, dodatki biżuteryjne i inne akcesoria, takie jak m.in. broszki, zabawki, kapelusze itd.

szczelinex