Kryteria wyboru filcu technicznego

Kategoria: Blog

filc techniczny

Na pewno kojarzysz ozdoby, akcesoria i modne aplikacje do ubrań, które są wykonywane z filcu. Powinieneś jednak wiedzieć, że istnieje jego rodzaj, który ma dużo szersze zastosowanie. Filc techniczny to materiał wykorzystywany w wielu branżach – między innymi budowlanej czy przemysłowej. Posiada on parametry czyniące go tworzywem dużo bardziej wytrzymałym od filcu dekoracyjnego.

Cechy filcu technicznego

Filc techniczny powstaje w wyniku procesu spilśniania. Polega on na łączeniu na mokro materiałów syntetycznych z wełną i zwierzęcą sierścią. Materiał ten jest odporny na wysokie temperatury i zgniatanie, a także nie rozciąga się. Posiada właściwości termoizolacyjne. Wyróżniamy jego dwa rodzaje: filc techniczny wełniany oraz filc polerski.

Kiedy wybrać filc techniczny?

Filc techniczny, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, jest szeroko stosowany w budownictwie. To z niego wykonuje się uszczelki. Fakt, że może on zabezpieczać przed przenikaniem wilgocizostał wykorzystany w branży obuwniczej – produkuje się z niego wkładki do butów.

Jeżeli szukasz materiału do obróbki i polerowania urządzeń wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych, musisz wybrać tak zwany filc polerski. Charakteryzuje się o on tym, że jest wyjątkowo gęsty, a co za tym idzie sztywniejszy i twardszy niż jego pozostałe rodzaje.

Filc ten to także świetne rozwiązanie, jeżeli zamierzasz wyciszyć swoje mieszkanie. Tym, co przemawia za wyborem tego materiału spośród innych tworzyw służących do izolacji akustycznej, jest niepalność. Jego montaż zatem nie wypłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo w twoim domu.

Sztywność i twardość tego materiału wykorzystasz również, jeżeli lubisz szyć. Zrobione z niego wykroje, z pewnością ułatwią stworzenie wymarzonej kreacji.

Filc techniczny – podkładowy – pomoże Ci natomiast zabezpieczyć panele oraz parkiety w domu. Podklejając nimi meble, zwłaszcza te ciężkie, zyskasz pewność, że nie zniszczą one i nie pozostawią one nieestetycznych śladów na podłodze.

szczelinex