Liny jutowe – właściwości i zastosowanie

Liny jutowe są obecnie bardzo często stosowane jako alternatywa dla lin konopnych. Juta jest to materiał pochodzenia roślinnego, z którego wykonuje się nie tylko liny, ale również różnego rodzaju tkaniny. Znajduje dość powszechne zastosowanie, co związane jest przede wszystkim z właściwościami juty, a także stosunkowo atrakcyjną ceną. Bez większego problemu nabędziemy je u producentów bezazbestowych uszczelnień technicznych.

Kategoria: Blog

liny jutowe

Główne właściwości lin jutowych

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że liny jutowe są produktem całkowicie naturalnym, ekologicznym i biodegradowalnym. Z biegiem czasu podlega zupełnemu rozkładowi, dlatego też w żaden sposób nie zagraża środowisku naturalnemu. Są powszechnie wykorzystywane m.in. w budownictwie, w tym przede wszystkim drewnianych domów. Cechuje się niskim przewodnictwem cieplnym, dzięki czemu zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną. Co więcej, juta, z której wykonane są liny, może pochłaniać lub oddawać wilgoć w zależności od poziomu wilgoci otoczenia. W ten sposób sprzyja ona utrzymaniu właściwej wilgotności we wnętrzu pomieszczenia, wpływając pozytywnie na komfort i zdrowie mieszkańców.

Długa żywotność lin jutowych wynika z faktu, że w ich wnętrzu nie powstają żadne mikroorganizmy, zatem nie ulegają one procesowi gnilnemu.

Lina jutowa jest również odporna mechanicznie. Nie ulega przecieraniu, a za sprawą niewielkiej rozciągliwości i zastosowaniu mocnego splotu jest również niezwykle wytrzymała i odporna na zerwanie.

Liny jutowe oprócz budownictwa stosowane są również w przemyśle jako alternatywa dla lin produkowanych z materiałów syntetycznych. Co ciekawe, ich bardzo estetyczny wygląd sprawia, że znajdują zastosowanie również jako materiał dekoracyjny.

Główne zastosowanie lin jutowych

Liny jutowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Jak już zostało wspomniane, powszechnie stosuje się je w budownictwie, m.in. jako doskonały materiał izolujący. Liny jutowe bardzo często wykorzystywane są w żeglarstwie, np. jako liny do cumowania, holowania, kotwiczenia statków itp. Liny o mniejszej średnicy używane są w rolnictwie, ogrodnictwie i przy pracach leśnych (np. obwiązywanie gałęzi drzew). Warto wspomnieć również o tym, że juta może być też świetnym materiałem pomocnym przy dekorowaniu i wykańczaniu wnętrz.

szczelinex