Węże przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie. Cechuje je wyjątkowa łatwość montażu i elastyczność. W niektórych przypadkach mogą występować nawet jako zastępczy element rur. Używane są w takich dziedzinach jak m.in. rolnictwo, logistyka, przeładunek, górnictwo, transport, przemysł morski, wiertnictwo ropy naftowej i gazu, leśnictwo itd.
Najważniejszy podział węży przemysłowych
Najważniejszego podziału węży przemysłowych możemy dokonać na podstawie ich zastosowania:
- węże do przesyłu betonu
- węże do paliwa
- węże do smaru
- węże do cystern
- węże do gaśnic
- węże do gazu
- węże do płynów
- węże do materiałów ściernych
- węże do żywności
Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, możemy wyróżnić m.in.:
- węże gumowe i PCW
- węże perystaltyczne
- węże teflonowe
- węże ze stali nierdzewnej
Oczywiście powyższa klasyfikacja jest dość ogólna. W obrębie każdej z grup można wyróżnić wiele innych podkategorii ze względu na specjalne właściwości węży i ich docelowe przeznaczenie.
Najważniejsze właściwości wybranych rodzajów węży
Pożądane właściwości węży zależą przede wszystkim od specyfiki ich zastosowania. Poniżej przedstawiamy kilka typów węży wraz z ich właściwościami:
- Wąż do acetylenu. Przeznaczony jest do przepływu acetylenu przy spawaniu i cięciu metali oraz w procesach pokrewnych. Sprawdza się w temperaturze pracy od -30°C do +70°C. Posiada wewnętrzną warstwę gumową SBR (czarną), a wzmocniony jest warstwą tekstylną. Zewnętrzna warstwa gumowa EPDM/SBR, gładka lub ryflowana, odporna na czynniki atmosferyczne.
- Wąż do benzyny i oleju. Jest bardzo lekki, elastyczny. Przeznaczony jest do przepływu benzyny, oleju i innych materiałów pędnych (niezalecane do stosowania w instalacjach samochodowych). Optymalna temperatura pracy to od -30°C do +60°C. Zewnętrzna i wewnętrzna warstwa wykonana jest z gumy, a wzmocnienie jest tekstylne.
- Wąż do kwasów i zasad. To wielofunkcyjny, elastyczny wąż przeznaczony do przepływu roztworów kwasów: azotowego o stężeniu do 5%, solnego o stężeniu do 20%, siarkowego o stężeniu do 50%, dowolne stężenia: kwasu octowego, wodnego roztworu wodorotlenku sodowego oraz wodnego roztworu amoniaku; wody i lekkich chemikaliów.