Produkcja uszczelek krok po kroku

Kategoria: Blog

produkcja uszczelek

Uszczelnienie jest gwarancją prawidłowego działania wielu sprzętów. Z uszczelkami można zetknąć się w swoich domach – w drzwiach od lodówki czy przy bębnie od pralki.

Dziedzin, w jakich dobre uszczelnienie jest elementem niezbędnym, można mnożyć: od mechaniki, przez ciepłownictwo, aż do urządzeń produkcyjnych. Do ich cech szczególnych, oprócz oczywiście właściwości uszczelniających, zalicza się wysoką odporność na temperaturę czy niskie przewodnictwo prądu i dźwięku.

Produkcja uszczelek

Na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami uszczelek technicznych. Choć najpopularniejsze są te wykonane z gumy, w przemyśle produkcji uszczelek świetnie sprawdza się także fibra czy silikon, ale też niepozorna tektura. Proces powstawania uszczelek zaczyna się właśnie od dobrania odpowiedniego materiału. Następnym krokiem jest wybranie metody produkcji. Najpopularniejszą jest nowoczesna metoda wtryskowa. W przypadku produkcji na wielką skalę jest to najbardziej ekonomiczny wybór. Wtryskarki pozwalają na realizację najbardziej ambitnych projektów uszczelnień. Innym sposobem na wytworzenie uszczelek jest wulkanizacja. Jest to proces, którego podstawowymi czynnikami powodzenia są wysoka temperatura i ciśnienie.

Niektóre firmy w swojej ofercie mają także propozycję stworzenia uszczelek na zamówienie. Dzięki temu klient może dostosować uszczelnienie do swoich indywidualnych potrzeb.

Uszczelki bezazbestowe

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego produkuje się uszczelnienia, dużą popularnością cieszą się uszczelki bezazbestowe. Jak dowiodły badania, azbest jest substancją wykazującą wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowe człowieka. Długotrwałe z nim obcowanie może prowadzić nawet do chorób nowotworowych.

szczelinex