Rodzaje i zastosowanie filcu technicznego

Kategoria: Blog

termoizolacja

Wyroby włókiennicze, z racji swoich dobrych właściwości termo- i dźwiękoizolacyjnych, są chętnie wykorzystywanymi w przemyśle materiałami uszczelniającymi, czego przykładem jest filc techniczny. Jest to tworzywo od lat stosowane w wielu branżach w charakterze izolacji, zarówno cieplnej, jak i akustycznej. Jakie wyróżniamy rodzaje filcu technicznego i czym się charakteryzują te materiały?

Filc techniczny

Filc techniczny produkowany jest z naturalnej wełny. Włókna wełniane poddawane są obróbce termicznej i mechanicznej, w tym ugniataniu i moczeniu, czyli spilśnianiu, co nadaje im zbitą i gęstą strukturę. Dzięki temu filc techniczny zyskuje wyjątkowe właściwości izolacyjne. Jest materiałem dźwiękochłonnym, który tłumi wibracje, a przy tym wykazuje również dobre parametry termoizolacyjne. Z tego powodu filc techniczny jest chętnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. By dobrze spełniał swoje zadania, filc produkowany jest w trzech odmianach, które różnią się właściwościami, takimi jak gęstość czy sprężystość, a także zastosowaniem.

Rodzaje filcu technicznego

Jakie wyróżniamy rodzaje filcu technicznego, czym się charakteryzują i gdzie są wykorzystywane?

  • Filc polerski – charakteryzuje się dużą gęstością, dzięki której jest sztywny i twardy, a przez to znakomicie nadaje się do polerowania i usuwania rys z powierzchni wykonanych z metalu, w tym stali nierdzewnej, a także szkła oraz tworzyw sztucznych. Filc polerski dostępny jest w różnych formach, głównie w postaci płyt i krążków polerskich.
  • Filc podkładkowy – twardy i sztywny, pełni funkcję ochronną jako element mebli zapobiegający porysowaniu podłóg. Wykorzystywany w meblarstwie jako podkład pod krzesła czy stoły, ale też w charakterze usztywnienia i wzmocnienia mebli. Ponadto stosowany też w branży samochodowej, maszynowej, a nawet w elektronice.
  • Filc uszczelkowy – posiada dobre właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne, a także zdolność absorbowania wody i małych cząsteczek, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w roli szczeliwa. Filc uszczelkowy znajduje zastosowanie m. in. w branży budowlanej i hutniczej.
szczelinex