Rola uszczelnień w instalacjach przemysłowych

Kategoria: Blog

uszczelki w przemysle

Uszczelnianie pełni ważną funkcję w przestrzeniach przemysłowych. Dzięki różnego rodzaju uszczelniaczom wiele produktów zapewnia nam skutecznie bezpieczeństwo, wygodę, stabilność i wytrzymałość. Gdzie  znajdują one swoje zastosowanie? 

Jakie uszczelnienia wyróżniamy?

Na rynku dostępna jest uszczelnień w instalacjach przemysłowych, które idealnie dostosowują się do wielu wytworów, dzięki swojej budowie oraz właściwościom, które poprawiają ich jakość. Można wyróżnić między innymi:

  • uszczelnienia kompaktowe – występujące w podwójnych zestawach, zapewniają dłuższy okres sukcesywnego użytkowania, a także wtedy, kiedy warunki funkcjonowania nie pozwalają na sprawne działanie pojedynczego uszczelnienia. 
  • uszczelnienia dzielone – często nazywane są po prostu bardziej skomplikowanymi wersjami uszczelnień kompaktowych pojedynczych. Nie są całkowicie szczelne, a ich cena zazwyczaj jest w miarę wysoka. Na pewno plusem jest możliwość instalacji bez demontażu części, takich jak mieszadło czy pompa.
  • uszczelnienia komponentowe – przemawia za nimi ekonomiczna cena, dlatego też są najpopularniejszymi na rynku. Ze względu na przystępność finansową okazują się są  najsłabiej wykonanymi uszczelniaczami, które mają wiele błędów instalacyjnych.
  • uszczelnienia gazodynamiczne– występują  w turbinach, silnikach odrzutowców, kompresorach lub reaktorach.  Ze względu na budowę same występują w paru wariantach: pojedyncze, podwójne Face-to-Face, podwójne typu “Tandem”, nawet specjalne. Efekt, zwany gazodynamicznym, stanowi wynik energii względnego stacjonarnego pierścienia oraz uszczelnienia obrotowego i obecności gazu zaporowego. W ten sposób uszczelnia się szczelinę, której zadaniem jest panowanie nad przestrzenią występującej pomiędzy pierścieniami. 
szczelinex