Specyfika taśmy ceramicznej

Kategoria: Blog

szczelinex

Taśmy ceramiczne, czyli glinokrzemianowe, znajdują powszechne zastosowanie do izolacji cieplnej różnego rodzaju maszyn, urządzeń i instalacji. Z powodzeniem mogą być użyte w środowiskach, w których występują wysokie temperatury. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest ograniczenie przepływu ciepła.

Taśmy glinokrzemianowe stosowane są jako ekrany cieplne, izolacje w procesie wygrzewania konstrukcji spawanych i osłony węży i kabli działających w pobliżu źródeł ciepła. Maksymalna temperatura pracy taśm wynosi 1260°C.

Z uwagi na dość powszechne zastosowanie taśm ceramicznych bez większego problemu nabędziemy je u producentów materiałów termoizolacyjnych.

Krótka charakterystyka taśm ceramicznych (glinokrzemianowych)

Taśmy ceramiczne wykonane są z przędzy glinokrzemianowej zbrojonej drucikiem inconelowym, która jest odporna nawet na bardzo wysokie temperatury. Mata może występować również w wersji bez zbrojenia inconelowego, ale wówczas należy się liczyć, że wybór straci swoją elastyczność w temperaturach powyżej 500°C.

Taśma ceramiczna wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie niezbędna jest izolacja termiczna, a dodatkowo również izolacja elektryczna. Taśmą ceramiczną z powodzeniem można izolować pojedyncze elementy, ale również całe fragmenty przewodów, kabli itp. Istnieje możliwość wykonania oplotu z taśmy ceramicznej, co jest gwarancją doskonałej obustronnej izolacji. Bardzo dużą zaletą taśm ceramicznych jest fakt, że jest to materiał niepalny. Co więcej, jest odporny na niekorzystne działanie czynników chemicznych.

Obecnie bez większego problemu nabędziemy dobrej jakości taśmy ceramiczne, które są dobre jakościowo i całkowicie bezpieczne (nie zawierają azbestu). Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, do których zaliczamy przede wszystkim zakres grubości, szerokość, masę powierzchniową w g/m3, ubytek masy po prażeniu w %, maksymalna temperatura pracy. Taśmy glinokrzemianowe znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w innych branżach, w tym gospodarstwach domowych.

szczelinex