Szczeliwa plecione — podział i zastosowanie

Kategoria: Blog

Szczeliwa

Z uwagi na specyfikę zastosowania oraz najczęściej wykorzystywane obecnie rodzaje szczeliw plecionych, możemy w tym zakresie dokonać podstawowego podziału na:

  • szczeliwa do zastosowań dynamicznych
  • szczeliwa do zastosowań statycznych

Typy szczeliw wyróżniają się nieco inną specyfikacją, która w dużej mierze determinuje ich właściwości oraz późniejsze zastosowanie. Warto poznać nieco bliżej szczeliwa plecione właśnie pod kątem tych dwóch rodzajów.

Specyfika szczeliwa do zastosowań dynamicznych

Szczeliwa do zastosowań dynamicznych z całą pewnością są najstarszą formą uszczelnienia, które znajduje zastosowanie w pompach oraz armaturach. Do ich najważniejszych zalet możemy zaliczyć m.in. uniwersalność, trwałość, łatwość zastosowania oraz stosunkowo niską cenę. Obecnie szczeliwa do zastosowań dynamicznych produkowane są z nowoczesnych, solidnych materiałów oraz zgodnie z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. To pozwala na tworzenie naprawdę skutecznych uszczelnień dławic pomp, armatur, mikserów, wałów mieszadeł czy młynów. Oczywiście liczy się również właściwy dobór uszczelki i jej prawidłowy i staranny montaż. Warto też pamiętać, że ze względu na szczególne warunki pracy tych szczeliw, wykonywane są one ze specjalnie dobranych kompozycji przędz i impregnatów. Dzięki temu znajdują one zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu. Głównie jednak używane są w branży chemicznej, energetycznej i gospodarce komunalnej.

Specyfika szczeliwa do zastosowań statycznych

Kolejna grupa uszczelniaczy to szczeliwa do zastosowań statycznych. Używane są przede wszystkim do uszczelniania elementów maszyn i urządzeń, a także różnorodnych zamknięć. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie najważniejszym kryterium doboru szczeliwa jest temperatura oraz ciśnienie. Szczeliwa do zastosowań statycznych używane są przede wszystkim w przemyśle chemicznym i maszynowym. Wytwarzane są m.in. z włókien naturalnych, np. bawełna, syntetycznych, np. poliakrylonitryl, aramid, tworzyw polimerowych itd. Szczeliwa do zastosowań statycznych używane są przede wszystkim w przemyśle chemicznym i maszynowym.

szczelinex