Szczeliwa termoizolacyjne – specyfika i zastosowanie

Kategoria: Blog

uszczelka termoizolacyjna

Różnorodne materiały izolacyjne stosowane są wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zastosowanie solidnego zabezpieczenie przed utratą energii cieplnej. Nieprawidłowe uszczelnienie może być bardzo poważnym uszkodzeniem, prowadzącym do regularnych strat termicznych. Jedną ze skuteczniejszych i często stosowanych metod termoizolacji są szczeliwa termoizolacyjne oraz sznury termoizolacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest ochrona przed utratą energii cieplnej.

Właściwości szczeliwa i sznurów termoizolacyjnych

Sznury i szczeliwa termoizolacyjne idealnie dopasowują się do uszczelnionych powierzchni, głównie za sprawą swojej elastyczności. Dodatkowo są również bardzo mocne i wytrzymałe. W zależności od późniejszego przeznaczenia i specyfiki zastosowania, sznury i szczeliwa mogą być produkowane w postaci miękkiej lub twardoplecionej.

Zastosowanie szczeliwa termoizolacyjnego gwarantuje doskonałą izolację różnorodnych elementów, które są narażone na przegrzewanie. Szczeliwo termoizolacyjne skutecznie zabezpiecza i blokuje dostęp ciepłego powietrza, uniemożliwia nagromadzonym w urządzeniu gazom i oparom wydostanie się na zewnątrz.

Warto dodać, że szczeliwo zapewnia bezpieczne użytkowanie takich urządzeń, jak m.in. kotły, suszarki, piece czy wysokotemperaturowe linie technologiczne. Dodatkowo znajdują zastosowanie do uszczelniania włazów, kołnierzy, części maszyn i trudno dostępnych elementów instalacji, termoizolacji rurociągów itd. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięczają właściwościom takim jak niepalność oraz bardzo dobra odporność chemiczna.

W ogólnym zastosowaniu wykorzystywane są dwa najważniejsze rodzaje szczeliw i sznurów termoizolacyjnych. Są to szczeliwa szklane i szczeliwa ceramiczne. Najczęściej stosowane są one do termoizolacji kominków i pieców.

Co więcej, sznury i szczeliwa termoizolacyjne mogą też różnić się kształtem, w zależności od późniejszego zastosowania. Najczęściej wykorzystywane są jednak w wersji kwadratowej lub okrągłej. Warto pamiętać również, że w zależności od specyfiki użycia szczeliw można też dobrać ich charakterystyczne właściwości.

 

szczelinex