Uszczelki fibrowe i ich właściwości

Kategoria: Blog

uszczelka gumowa

Dobrej jakości uszczelki fibrowe produkowane są ze specjalnej fibry technicznej. Wykorzystywane są m.in. do uszczelniania połączeń przewodów benzynowych, olejowych, naftowych oraz w armaturze wodociągowej i gazowej.

Poznaj główne właściwości fibry, z której wykonywane są uszczelki.

Główne właściwości fibry technicznej oraz zastosowanie

Fibra techniczna powstaje poprzez sprasowanie papieru bawełnianego lub celulozy, które następnie nasycone są chlorkiem cynku. Otrzymujemy w ten sposób materiał, który może być wykorzystywany w różnych środowiskach pracy. Fibra techniczna to przede wszystkim doskonałe tworzywo uszczelniające, które jest odporne na działanie wody, substancji naftowych, cieczy obojętnych i gazów technicznych (z wyjątkiem tlenu). Przykładowo, uszczelki fibrowe bardzo często wykorzystywane są do uszczelniania armatury wodnej. Umieszczane są w głowicach, uszczelkach krzywki, uszczelkach wodomierzy itd. Z powodzeniem mogą być stosowane również w połączeniach przewodów benzynowych, naftowych, olejowych. Znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie maszyn.

Fibra to materiał używany także do wyrobu galanterii. Ma swój istotny udział w produkcji okładzin hamulcowych. Jej właściwości izolacyjne wykorzystywane są w elektrotechnice (m.in. kompresory, silniki elektryczne, transformatory suche i zatapiane, pompy elektryczne, przyrządy elektryczne itp.). Wykorzystuje się ją również do produkcji niektórych części maszyn. Fibra stosowana jest także do zabezpieczania węzłów przed wydostawaniem się oparów, dzięki czemu często odpowiada za bezpieczeństwo połączeń w armaturze gazowej.

Powszechne i bardzo szerokie zastosowanie fibry wynika przede wszystkim z właściwości tego materiału. Przede wszystkim wykazuje bardzo dobre właściwości mechaniczne, dlatego też bez większych obaw może być poddawana wykrawaniu, zginaniu, wycinaniu i obróbce mechanicznej i plastycznej. Co więcej, wykazuje wysoką odporność na ścieranie oraz działanie tłuszczów i zimnej wody. Nie wchłania benzyny, olejów mineralnych, tłuszczów itp.

szczelinex