Węże wykorzystywane w gaśnicach

Kategoria: Blog

wąż do gaśnicy

W świetle polskich przepisów każdy samochód powinien być wyposażony w odpowiednią gaśnicę. Zasada ta dotyczy również niektórych obiektów (np. zakładów pracy), chociaż coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia do swojego domu. Nic dziwnego, gdyż umieszczenie gaśnicy w budynku minimalizuje ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru. Za efektywność działania odpowiada jednak nie tylko jej rodzaj, ale i jakość poszczególnych elementów. Czym powinny odznaczać się węże do gaśnic?

Specyfikacja węży do gaśnic 

Węże do gaśnic, podobnie zresztą jak sprzęt hydrauliczny stosowany w pożarnictwie, powinny odznaczać się wysoką jakością wykonania. W zależności od pojemności urządzenia, a także powierzchni obiektu, mogą one odznaczać się różną długością. Gaśnice, używane w samochodach czy domach, wyposażone są w węże o niewielkiej długości. Niemniej u producentów, dostępne są także elementy w wymiarach nawet od 20 do 50 metrów. 

Ich warstwa wewnętrzna wykonana jest najczęściej z wysoce wytrzymałej gumy technicznej SBR, z kolei zewnętrzna z gumy EPDM/SBR, wykazującej odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, stosowane jest wzmocnienie tekstylne. Węże do gaśnic, w zależności od specyfikacji urządzenia, mogą odznaczać się odmienną średnicą, grubością ścianek czy też ciśnieniem działania. Elementy te są najczęściej przystosowane do pracy w temperaturze: od – 30°C do +60°C.

Węże a obowiązkowy przegląd gaśnic 

Wiele obiektów i firm posiada obowiązek corocznego przeglądu gaśnic wraz z ich wszystkimi elementami. Dotyczy to także węża i dyszy, które powinny być dokładnie sprawdzone w zakresie korozji, uszkodzeń mechanicznych, wyżłobień czy wgnieceń. Według Standardów CNBOP-PIB każdy z uszkodzonych elementów musi zostać poddany wymianie. 

szczelinex