Właściwości szczeliw plecionych

Kategoria: Blog

Szczeliwa

Szczeliwa plecione stanowią bardzo szeroki zakres różnorodnych produktów, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w uszczelnianiu armatur przemysłowych. Na rynku dostępne są przede wszystkim szczeliwa do zastosowań dynamicznych i żeliwa do zastosowań statycznych. To dwie podstawowe grupy szczeliw, które różnią się odmiennymi właściwościami, więc znajdują zastosowanie w różnych warunkach.

Szczeliwa do zastosowań dynamicznych i statycznych

Szczeliwa plecione do zastosowań dynamicznych powstają ze specjalnie przygotowanych kompozycji przędz oraz impregnatów. Wykorzystywane są niemal każdej dziedzinie przemysłu, a przede wszystkim w branży chemicznej, komunalnej, energetycznej. Cechują się wysoką trwałością, uniwersalnością, łatwość montażu i stosunkowo przystępną ceną. Szczeliwa plecione do zastosowań dynamicznych to najstarsza forma uszczelniania w pompach i armaturach, a jednocześnie najczęściej wykorzystywana. Ponadto tego rodzaju szczeliwa używane są także w mikserach, młynach iwach mieszadeł. Ich skuteczność zależy nie tylko od jakości wykonania samego szczeliwa, ale również od odpowiedniego doboru uszczelki do warunków pracy i profesjonalnego montażu.

Kolejną grupą są szczeliwa do zastosowań statycznych. Używane są do uszczelniania maszyn i urządzeń, a także różnego rodzaju zamknięć. Produkowane są m.in. z włókien naturalnych (np. bawełna), włókien syntetycznych czystych i modyfikowanych (np. aramid, poliakrylonitryl, teflon), włókien grafitowych, włókien węglowych, włókien ceramicznych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przedsiębiorstwach przemysłowych działających w branży chemicznej i maszynowej.

Warto pamiętać, że o skuteczności uszczelnienia decyduje odpowiedni dobór rodzaju szczeliwa. Zarówno wśród szczeliw do zastosowań dynamicznych, jak i statycznych znajdziemy szereg różnorodnych produktów, które przeznaczone są do pracy w innych warunkach. Podczas wyboru odpowiedniej formy uszczelniania należy uwzględnić specyfikę środowiska, w jakim będzie pracować szczeliwo. Trzeba uwzględnić zakres temperatur, ciśnienia i ewentualne wpływ różnego rodzaju substancji chemicznych.

szczelinex