Zastosowanie gumy i wyrobów gumowych

Kategoria: Blog

Wyroby gumowe

Guma znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Produkowana jest z kauczuku naturalnego, syntetycznego lub ich mieszanek w procesie wulkanizacji. Na przemysłową skalę zaczęto ją wytwarzać w II połowie XIX wieku.

Główne właściwości gumy

Najważniejszą właściwością gumy jest jej elastyczność, ponadto jest odporna na działanie czynników chemicznych i wytrzymuje duże odkształcenia. Warto jednak pamiętać, że główne parametry wyrobów gumowych zależą przede wszystkim od rodzaju i składników mieszanki gumowej, w tym kauczuku. Guma znajduje powszechne zastosowanie w produkcji opon, dzięki czemu są one odporne na wysoką lub niską temperaturę, a także działanie olejów i rozpuszczalników.

Najważniejsze zastosowanie gumy

Guma cechuje się takimi właściwościami jak m.in. elastyczność, wytrzymałość mechaniczna, małą rozpuszczalnością itd. Dzięki temu znajdują zastosowanie w różnorodnych dziedzinach m.in.:

  • medycynie (sondy, rurki, maski, taśmy chirurgiczne, rękawiczki)
  • przemyśle chemicznym (roztwory kauczukowe, kosmetyki, kleje)
  • motoryzacji (opony, dętki, przewody)
  • sporcie (piłki, balony, czepki pływackie)

Wyroby gumowe to również m.in. pokrowce, uszczelki, gumki do ścierania, uchwyty, zawory, sznurki, węże, łożyska, zbiorniki do przechowywania wody, ubrania ochronne itd. W praktyce jest ich bardzo wiele i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że korzystamy z nich właściwie każdego dnia. Guma może służyć również do pokrywania tkanin w celu ich wzmocnienia i uczynienia nieprzemakalnymi. W przypadku elementów metalowych guma może chronić powierzchnię przed korozją. Wykorzystywana jest również jako wypełniacz zmieniający właściwości danego materiału.

Warto przyjrzeć się bliżej np. uszczelkom gumowym, które stosowane są do uszczelniania różnorodnych elementów. Możemy wyróżnić m.in. uszczelki płaskie, jak również wykonane w formie profili o różnych kształtach – przekroju kwadratowego, prostokątnego, okrągłego itd. Najczęściej używane są do uszczelniania elementów stalowych, np. bram garażowych czy silosów.

szczelinex